Oznakowanie odcinka Drogi Camino Polaco na trasie Kętrzyn – Olsztyn będące celem projektu pozwoli na włączenie Regionu i jego dziedzictwa kulturowego do sieci europejskich szlaków kulturowych. Odcinek Drogi z Kętrzyna do Olsztyna poprowadzony został dawnymi szlakami drożnymi przez historyczne miejscowości dawnej Warmii. Wychodzą z Kętrzyna, który w ubiegłym rok obchodził 650-lecie nadania praw miejskich. W dawnym Kętrzynie od XIV do XVI w działało Bractwo św. Jakuba. Jego tradycje kontynuuje dzisiejsze Bractwo Pielgrzymkowe św. Jakuba, które było inicjatorem wykonania kopii późnogotyckiej rzeźby św. Jakuba ze zbiorów miejscowego Muzeum im. W. Kętrzyńskiego. Rzeźba poświęcona podczas pielgrzymki w Santiago de Compostella znajduje się obecnie w Kętrzyńskiej Bazylice św. Jerzego. Na trasie wyznaczonego odcinka Drogi znajduje się także Święta Lipka już w średniowieczu słynąca z pielgrzymek oraz Reszel z gotyckim zamkiem biskupów warmińskich i zachowanym średniowiecznym u kładem urbanistycznym. Pomiędzy obydwoma miejscowościami znajduje się droga pielgrzymkowa ze stacjami różańcowymi umieszczonymi w barokowych kapliczkach. Wyznaczana Droga przebiegać będzie przez Jeziorany z pozostałościami kolejnego gotyckiego zamku biskupów warmińskich. Na trasie tego odcinka drogi znalazły się także mniejsze miejscowości z zabytkowymi kościołami – Ryn Reszelski, Lutry i Frączki. Przy wytyczeniu Drogi kierowano się także walorami krajobrazu kulturowego tej części Warmii. Jest to teren, gdzie zachowały się dawne układy przestrzenne wsi, przydrożne aleje, nasadzenia śródpolne, urokliwe i pełne zadumy wiejskie i rodowe cmentarze. Na tablicach informacyjnych umieszczanych w głównych punktach szlaku zamieszczone zostaną krótkie informacje o najważniejszych i najciekawszych elementach krajobrazu kulturowego w okolicy.
W ramach realizacji projektu wykonanych zostanie 10 tablic informacyjnych, które zostaną ustawione w głównych punktach trasy. Tablice o wymiarach 100×70 cm będą zawierały podstawowe informacje o Via Baltica, o miejscowości, w której zostaną ustawione oraz okolicznych zabytkach a także mapkę przebiegu drogi. Teksty na tablicach wykonane będą w języku polskim i angielskim. Koszt wykonania jednej tablicy – 500 zł. W celu lepszego oznakowania Drogi wykonane te ż będzie 25 betonowych słupków z graficznym symbolem Via Baltica- ,, muszlą św. Jakuba’’ , najstarszym europejskim znakiem pielgrzymim. Na słupkach umieszczone będą strzałki wskazujące kierunek przebiegu szlaku. Koszt wykonania odlewanego betonowego słupka ze zbrojeniem – 200zł. Tablice i słupki będą przez członków Stowarzyszenia w ścisłej współpracy z powiatowymi służbami drogowymi, parafialnymi, samorządami lokalnymi, Administracją Lasów Państwowych i właścicielami prywatnych posesji.
Oznakowanie odcinka Drogi Via Baltica Kętrzyn-Olsztyn jest elementem działań mających na celu wyznaczenie i oznakowanie dalszego odcinka Kętrzyn- Wilno. Stowarzyszenie Bractwo Pielgrzymkowe planuje w następnej kolejności oznakowanie tej trasy, którą od wielu lat prowadzone są pielgrzymki do Ostrej Bramy w Wilnie. Planowane jest także połączenie Kętrzyna kolejną trasą z Pomorską Drogą Św. Jakuba prowadzącą z Gdańska przez Lębork do Meklemburgii i dalej do Hiszpanii.